Białe zęby

5
(1)
Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Wraz z biegiem lat nasze szkliwo pokrywa się przebarwieniami, które, niestety, psują wizerunek. Nawet myjąc zęby po każdym posiłku, jesteśmy narażeni na zmianę odcienia zębów na bardziej szary czy żółty. Przebarwienia powstają na skutek picia kawy, herbaty, czerwonego wina. Można się ich również nabawić przy częstym jedzeniu ciemnych owoców i paleniu papierosów. To właśnie palacze narażeni są najbardziej na zmianę koloru zębów, a także szybsze osadzanie się kamienia nazębnego.  Zmiana koloru zębów to także efekt ścierania się szkliwa. Na skutek tego znajdująca się pod szkliwem żółta zębina staje się coraz bardziej widoczna. To dlatego z biegiem lat nasze zęby stają się coraz bardziej żółte.
Niektórzy pozbywają się niechcianego koloru zębów za pomocą domowych sposobów. Szeroki wybór wybielających past do zębów pozwala na uzyskanie nawet 2-3 stopniowego efektu. Wystarczy kilka razy w tygodniu myć zęby specjalną pastą, dzięki której przebarwienia znikają. Ważne jednak, aby przeplatać używanie pasty wybielającej ze zwykłą pastą. W przeciwnym razie dojść może do uszkodzenia szkliwa.

Leczenie w gabinetach

Bardziej skuteczną metodą jest używanie nakładek z żelem wykonanym w gabinecie. Zakłada się je na noc, a pierwsze efekty widać już po około tygodniu. Cała kuracja nie trwa dłużej niż dwa tygodnie.

Najskuteczniejszą i najtrwalszą metodą, która pozwala uzyskać nawet 14-stopniową różnicę w odcieniu, jest wybielanie  w gabinecie za pomocą lampy. Zabieg ten rozpoczynany jest od ustalenia możliwości, jakie można uzyskać. Na tym etapie lekarz musi mieć pewność, że w zębach nie ma ubytków. Są one przeciwwskazaniem do użycia lampy. Przed przystąpieniem do zabiegu należy poddać się usuwaniu kamienia oraz piaskowaniu, które pozwolą na usunięcie osadu. W trakcie przygotowywania do zabiegu dziąsła zabezpieczane są płynnym koferdamem. Pozwala to wyeliminować ich podrażnienie. Następnie lekarz nakłada na zęby żel i poddaje go działaniu lampy. Po powtórzeniu nakładania trzykrotnie następuje koniec sesji. Zabieg powinno powtarzać się co około 5 lat, w zależności od wieku.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz