Jak zdrowo się odżywiać we współczesnym świecie?

5
(1)

Tematy związane ze zdrowiem i prowadzeniem zdrowego stylu życia to aktualnie temat na czasie. Obecnie przecież na nic nie mamy czasu, wszędzie się spieszymy, dlatego ciężko jest nam poświęcić nawet kilka czy kilkanaście minut na przygotowanie pełnowartościowych posiłków. Zaczęliśmy przykładać więcej wagi do tego, co jemy, jednak trudno jest nam wprowadzić codzienne gotowanie jako stały element dnia.

Niegdyś na polskich stołach gościły głównie polskie potrawy, takie jak schabowy z ziemniakami, mielony z buraczkami, rosół czy pierogi. Teraz sięgamy także po inspiracje z innych krajów. W ten sposób jemy lżejsze jedzenie, choć w sumie zdarza się też to bardziej kaloryczne, jeśli na przykład mówimy o kuchni amerykańskiej czy brytyjskiej. Polacy zazwyczaj gotują w weekendy – wówczas mamy więcej czasu dla siebie i dla rodziny. Nawet wtedy ciężko jest przygotować jedzenie na cały tydzień, tym bardziej, by zachowało swoją świeżość i by było różnorodne. Jak zatem poradzić sobie z zachowaniem pięciu posiłków dla zrównoważonej i zdrowej diety?

Coraz więcej osób decyduje się na tak zwane diety pudełkowe, które polegają na dostarczaniu jedzenia tego samego dnia nad ranem lub dnia poprzedzającego. W kartonowym pudełku lub papierowej torbie kurier przywozi prowiant na cały dzień. Każdy z posiłków zapakowany jest w oddzielne pudełko. Jedzenie jest gotowe do spożycia lub wystarczy je podgrzać w kuchence mikrofalowej. W niektórych firmach cateringowych obowiązuje jedno menu, a posiłki różnią się tylko ilością kalorii. Jednak są również takie firmy, gdzie można zgłosić produkty żywieniowe, na jakie ma się alergie. W ten sposób z diety pudełkowej mogą korzystać osoby nietolerujące laktozy i glutenu oraz innych substancji.

Czy na takiej diecie można się nudzić? To zależy jakie ma się upodobania i czy posiłki są na tyle różne, by nie wprowadzały znudzenia w kolejnych dniach. Z pewnością taka dieta jest wygodna. Nie trzeba robić zakupów, zastanawiać się, co przygotować i realizować posiłków w kuchni. Ponadto nie trzeba iść nigdzie na lunch, ponieważ jedzenie mamy zawsze przy sobie.

Może zdarzyć się, że dana dieta komuś nie odpowiada. To jednak nie jest problemem, ponieważ firm cateringowych na rynku jest wiele i zawsze można skorzystać z usług innej, być może takiej, której posiłki mogą bardziej smakować.

Kto inspiruje nas do zdrowego odżywiania? Na temat zdrowego odżywiania jest wiele teorii, ale nie wypływają one z naukowych przekonań. Osobami, które przekazują swoje spostrzeżenia na ten temat to głównie blogerzy i youtuberzy. Często dzielą się ze swoimi fanami tym, jakie diety sami stosują i chwalą się osiągniętymi rezultatami w mediach społecznościowych.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz